AKÇAY DERESİNE DOĞAL KIRMIZI ALABALIK SALIMI YAPILDI.

Temmuz 24, 2018

2014 yılında Sakarya ili Akçay deresinden yakalanarak İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Sapanca İçsu Ürünleri Üretimi ve Araştırma Birimi’ ne getirilen doğal kırmızı alabalıkların kültür koşullarına adaptasyonu sağlanarak yumurta ve yavru alımına başlanmıştır. Daha sonraki yıllarda üretim miktarı artarak 2017-2018 üretim sezonunda sağım yapılan anaç balıklardan elde edilen 15000 adet birey ortalama 15 gr ağırlığına ulaşmıştır.

Sakarya Şube Müdürlüğü ile ortak yürütülen balıklandırma ve izleme çalışmaları kapsamında ilk etapta 7500 adet yavru balık sarı renkli marka ile markalanarak Akçay Deresinde salımı 20.07.2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

İkinci etapta sonbahar aylarında salınması planlanan 7500 adet balık kırmızı renkli marka ile markalanarak doğaya bırakılacaktır.

Doğaya bırakılan bireylerin Akçay deresindeki üreme, büyüme ve gelişmeleri ile ortama uyumları mevsimsel olarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 1.Bölge Sakarya Şube Müdürlüğü ve İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi ile birlikte yürütülen proje kapsamında takip edilecektir.