GÜME AVCILARINA GEÇİT VERİLMİYOR

Ocak 22, 2018

Sakarya Şube Müdürlüğü Av Koruma kontrol ekipleri, 2017-2018 Av sezonunun açılmasıyla birlikte İl genelinde Devlet ve Genel Avlaklarda usulsüz ve yasak avcılığı engellemek, doğal hayatı korumak amacıyla koruma kontrol faaliyetlerine gece gündüz devam etmektedir.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’ nun 6. maddesi 3. fıkrasında; “Özellikle Merkez Av komisyonunca belirlenenlerin dışında gümeler kurulamaz ve bu gümelerde avlanılamaz” hükmü mevcuttur. 2017-2018 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu kararının 9. maddesi ğ fıkrasında da; “Sulak alanlarda saz, kamış, diken, ot, çuval ve benzeri şeylerle yapılmış veya toprakta çukur açılarak hazırlanmış üstü açık basit gümeler hariç özel mülkiyetteki araziler de dahil her türlü üstü kapalı korunaklı gümeler yapılamaz veya kurulamaz ve buralarda avlanılamaz” hükmü bulunmaktadır.

Şube Müdürlüğümüz Av Koruma ekibi tarafından 20-21.01.2018 tarihleri arasında İlimiz Akyazı ilçesi Puna ve Yenidoğan meralarında yapılan çalışmada Kaçak avcılıkta kullanılan 4 (dört) güme imha edilmiştir.