2017 YILINDA AV KORUMA VE KONTROL FAALİYETLERİMİZ

Ocak 04, 2018

Orman ve Su İşleri Sakarya Şube Müdürlüğü Av Koruma Kontrol ekipleri 2017 Yılında usulsüz avcılığı engellemek ve doğal hayatı korumak amacıyla koruma kontrol faaliyetlerine gece gündüz devam etmiştir.

Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mehmet YURTGAN tarafından yapılan açıklamada; 2017 yılı av koruma ve kontrol çalışmalarımız da 2.250 avcı denetlenmiş olup, 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve Merkez Av Komisyonu kararlarına muhalefet ettiği tespit edilen 64 kaçak avcıya idari para cezası uygulanmıştır. Bu dönemde kaçak ve usulsüz avlanmada kullanılan 35 adet bıldırcın sesi çıkaran cihaza el konularak imha edilmiştir. Ayrıca usulsüz ve kaçak avlanmada kullanıldığı tespit edilen 14 adet yivsiz av tüfeğinin mülkiyeti kamuya geçirilmiştir.

Orman ve Su İşleri Sakarya Şube Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri işbirliği ile olarak 2017 yılında düzenlemiş olduğumuz 18 Avcı Eğitim Kursunda başarılı olan 630 kişiye avcılık sertifikası verilmiştir.

İlimiz genelinde av koruma ve kontrol çalışmalarımız Jandarma, Dernekler, Fahri Av Müfettişlerimiz ve Av Koruma ekiplerimiz işbirliğinde 2018 yılında da etkin şekilde sürdürülecektir.