AV KORUMADA ATV İLE DENETİM

Eylül 25, 2017

Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü av koruma ve kontrol ekipleri tarafından İl genelinde ve Devlet Avlaklarında usulsüz ve yasak avcılığı engellemek, doğal hayatı korumak amacıyla koruma kontrol faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir.

23-24 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılan av koruma ve kontrolü çalışmalarında 100 belgeli avcı denetlenmiştir. Yapılan koruma kontrol çalışmalarında, Devlet Avlağında izin almadan av yapan 3 (ÜÇ) şahsa İdari Para Cezası uygulanmıştır.

Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mehmet YURTGAN; Yasadışı avcılığın önlenmesi amacı ile çalışmalar aralıksız devam edecektir. Şube Müdürlüğümüz Av Koruma Ekibi 2(iki) adet “ATV” ile denetimlerini sürdürmektedir. Avcılığın sürdürülebilir olarak devam etmesi için yaban hayatının ve avın korunması, belirlenen kurallar çerçevesinde avın yapılması gerekmektedir.

Avcılarımızın, avcılık etiğiyle bağdaşmayan ve ava tuzak kurulması esasına dayanan teyp avcılığı gibi mevzuata aykırı avlanma metotlarını kullanmamaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki; avcılar doğal hayatı korumaları beklenen kitlenin en başta gelen bireyleri olmak durumundadır.