BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ARAŞTIRMA PROJESİ DEVAM EDİYOR

Mart 31, 2017

Sahip olduğumuz biyolojik zenginliğimizin ortaya konulması ve korunması maksadıyla, 2016 yılı içerisinde ihalesi yapılarak çalışmalarına başlanılan, Ekoiz Çevre ve Sosyal Planlama Araştırma Eğitim ve Danışmanlık firmasının yüklenicisi olduğu “ Sakarya’ nın Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi” arazi çalışmalarına devam ediliyor

2018 yılında tamamlanması planlanan proje kapsamında; Kuş Uzmanı ve Ekip Lideri Doç.Dr. Ali UZUN, Memeli Uzmanı Prof. Dr. Nuri YİĞİT, Sürüngen Uzmanı Dr.Abdulmuttalip AKKAYA’ nın Hendek İlçesi Bayraktepe mevkii ve civarında yaptıkları çalışmaları yerinde incelemek üzere Orman ve Su İşleri Sakarya Şube Müdürlüğü teknik personelinden oluşan bir ekiple birlikte Şube Müdürü Mehmet YURTGAN katılarak çalışmalar hakkında bilgi almıştır.

Yapılan bu çalışma ile ortaya çıkartılacak olan biyolojik çeşitlilik verileri Nuh’un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri tabanına girilerek depolanacak. Böylece biyolojik çeşitlilik verileri bir veri tabanı aracılığıyla tablo, grafik ve harita bazında sorgulanabilecek, yapılacak izleme planları ile türler ve alanlar izlenerek, biyolojik çeşitliliğin gidişatı tür ve habitat düzeyinde olası değişimler ortaya konulacaktır.