AV KORUMA ve KONTROL FAALİYETLERİ

Sakarya ili, ülkemizin önemli kuş göç yollarından birinin güzergahında yer alması nedeniyle, özellikle göçmen kuşların avcılığı yönünden oldukça fazla potansiyel kaynağa sahiptir. Bunun yanında ilimiz sulak alanlar yönünden fazlasıyla zengindir. Acarlar gölü barındırdığı yaban hayatı kaynak değerleri nedeniyle “Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” olarak koruma altına alınmıştır. Ayrıca Sakarya Nehri'nin oluşturduğu muhtelif yerlerdeki gölet niteliğindeki yerler, Sapanca Gölü, Poyrazlar gölü, Akgöl, Karadeniz sahil şeridi, Küçükboğaz gölü av kaynakları yönünden zengin sahalardan birkaçıdır.

İlimizde sulak alanlarda su kuşları avcılığı yapılırken, iç kesimlerdeki ormanlık sahalarda ise (Geyve, Pamukova, Taraklı gibi) Yaban domuzu, tavşan, tilki gibi yaban hayvanlarının avcılığı yapılmaktadır.

Avcılığın bu denli yoğun olduğu bölgemizde yasadışı avcılıkta yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle Güme avcılığı, sulak alanların bulunduğu yerlerde fazladır. Bunun yanında gece avcılığı, yabani hayvan sesi çıkaran teyp vb cihazlarla avlanma ve yasaklanan sahalarda avcılık yapılması gibi Kara Avcılığı Kanununa aykırı durumlar da ortaya çıkmaktadır.

Şube Müdürlüğümüz mevcut personeli ile (1 şube müdürü, 2 mühendis, 3 Muhafaza memuru) özellikle av sezonu içinde yoğun bir çalışma temposu içine girmektedir. Günün her saatinde özellikle gece ve sabah erken saatlerde yapılan kontrollerle kaçak avcılığın önlenmesi ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.


Ayrıca, yoğun kar yağışı ve aşırı soğuklar nedeniyle yaban hayvanlarının beslenme ihtiyacını gidermek amacıyla Şube Müdürlüğünce memeli ve kanatlı yaban hayvanları için yem alınarak Sakarya ilinde yoğun kış döneminde sahalara bırakılmaktadır.